|
Na spotkaniu w Glasgow z okazji 75. rocznicy założenia Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarzy deklaruje:
IFLA proklamuje fundamentalne prawo ludzkości do swobodnego dostępu i korzystania z informacji bez jakichkolwiek ograniczeń.
IFLA wraz ze swoimi międzynarodowymi członkami popiera, broni i promuje wolność intelektualną wyrażoną w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Ta intelektualna wolność obejmuje bogactwo myśli ludzkiej, poglądów, kreatywnego myślenia i intelektualnej działalności.
IFLA zapewnia, że zobowiązanie zapewnienia wolności intelektualnej jest owocem odpowiedzialności ze strony bibliotek i instytucji informacji naukowych na całym świecie, wyrażonym poprzez kodeksy etyczne i stosowanym w codziennej pracy.
IFLA potwierdza, że:
- Biblioteki i system informacji naukowej zapewniają dostęp do informacji, idei i wytworów ludzkiej wyobraźni w każdej postaci i przekraczając granice państw. Otwierają bramy do wiedzy, myśli i kultury, zapewniając zasadnicze wsparcie dla niezależnej inicjatywy, rozwoju kulturalnego, badań i nauczania, zarówno indywidualnego, jak i grupowego.
- Biblioteki i ośrodki informacji naukowej przyczyniają się do utrzymywania i rozwoju wolności intelektualnej i pomagają w ochronie wartości demokratycznych i ochronie uniwersalnych praw człowieka. W konsekwencji zapewniają swoim klientom wolny dostęp do stosownych źródeł i usług bez ograniczeń i bez stosowania jakichkolwiek form cenzury.
- Biblioteki i ośrodki informacji naukowej powinny zdobywać, chronić i czynić dostępnymi szerokiego rodzaju materiały dotyczące pluralizmu i różnorodności społeczeństwa. Selekcja i dostępność materiałów i usług bibliotecznych powinna być zarządzana z zawodową rozwagą bez względu na polityczne, obyczajowe i religijne poglądy.
- Biblioteki i ośrodki informacji naukowej powinny tworzyć materiały, udogodnienia i usługi równo dostępne wszystkim użytkownikom. Zabrania się dyskryminacji z jakichkolwiek powodów, włączając w to: rasę, narodowość lub pochodzenie etniczne, płeć lub preferencje seksualne, wiek, niepełnosprawność, wyznawaną religię i poglądy polityczne.
- Biblioteki i ośrodki informacji naukowej powinny chronić prawo każdego użytkownika
do prywatności i poufności poszukiwanych, otrzymanych, konsultowanych lub przekazanych informacji.
IFLA zatem wzywa biblioteki i ośrodki informacji oraz ich personel do przestrzegania i promowania zasad wolności intelektualnej i zapewniania wolnego dostępu do informacji.
Ta deklaracja została przygotowana przez IFLA/FAIFE.
Zaakceptowana przez Zarząd IFLA, dnia 27 marca 2002 r., Haga, Holandia.
Dokument został oficjalnie przyjęty przez władze SBP także jako stanowisko SBP
i opublikowany w Expresie SBP 9/2003. Przedruk za zgodą Zarządu Głównego SBP.
| |