Internet w bibliotekach II - łączność, współpraca, digitalizacja, Wrocław, 23-26 września 2003 roku


- Spis treści - Poprzedni - Następny

   
 

Jozsef Geges

OVIDIUS Marketing Ltd.
Budapest, London

ARIEL - alternatywny system dostarczania dokumentów

(na podstawie prezentacji, zredagował EBIB)

RLG Ariel dla Windows jest tym, czego potrzebujesz, aby zmienić twój komputer, drukarkę i skaner w doskonałą stację internetowego przesyłania dokumentów. Przy użyciu dostępnego na rynku sprzętu i oprogramowania firmy Ariel możliwe jest: bezpośrednie skanowanie artykułów, zdjęć i innych dokumentów; przesyłanie obrazów elektronicznych do innych stacji roboczych Ariela znajdujących się w dowolnym miejscu na świecie; zastosowanie FTP albo poczty elektronicznej do przesyłania dokumentów; przekonwertowanie tychże dokumentów do formatu PDF w celu łatwego ich dostarczenia użytkownikowi. Jest to proces ciągły, a całość operacji nie przekracza ceny połączeń międzymiastowych.

Szybszy i dokładniejszy niż faks Ariel jest w stanie sprostać wymaganiom skomplikowanych tekstów, począwszy od pisma azjatyckiego, a na matematycznych równaniach skończywszy, zachowuje także szczegóły obrazów od elżbietańskich drzeworytów po zdjęcia Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. Z tego powodu od 1991 roku to właśnie Ariel ustanawia standardy dla bibliotek - standardy, w których najistotniejszą kwestią jest doskonała jakość przesyłanych dokumentów.

Zalety Ariela

  • Przesyła dane poprzez Internet, wykorzystując standardy FTP i MIME w celu stworzenia lepszej komunikacji z całym światem.
  • Skanuje i przesyła obrazy barwne oraz w pełnej skali szarości.
  • Drukuje obrazy o różnej rozdzielczości na gładkim papierze - do 600 punktów na cal.
  • W celu ułatwienia transmisji dokumentów pomiędzy różnymi państwami pozwala na skanowanie i drukowanie w formatach letter, legal, 11 x 13 cali, A3 oraz A4.
  • Posiada przyjazny dla użytkownika interfejs Windows oraz szereg instrukcji pomocniczych (helpów) dostępnych on-line zawsze wtedy, kiedy są potrzebne.
  • Pracuje w tle, umożliwiając wykonywanie w tym samym czasie innych operacji.
  • Współpracuje z szeroką gamą drukarek i skanerów.
  • Szybkością, jakością, solidnością i niskimi kosztami eksploatacji przewyższa fax.

W jaki sposób Ariel przewyższa fax

  • Przekształca gotowe elementy w ciągły proces skanowania, wysyłania i otrzymywania.
  • Stosuje kompresję danych w celu ich szybszego przesyłania.
  • Pozwala na jednoczesne wysyłanie i odbieranie dokumentów.
  • Zapewnia wysoką rozdzielczość i doskonałą jakość dokumentów graficznych.
  • Pozwala na przesyłanie dokumentów bez utraty ich jakości.
  • Umożliwia łatwe zapisanie adresu odbiorców podczas przesyłania dokumentu, pozwalając tym samym na stałe uaktualnianie książki adresowej.
  • Przesyła pliki PDF na serwer sieciowy lub bezpośrednio do odbiorcy końcowego.
  • Jest nieustannie ulepszany, aby wspomagać dostarczanie dokumentów, ułatwiać wypożyczenia międzybiblioteczne i przesyłanie specjalistycznych materiałów.

Znaczenie transmisji danych za pośrednictwem FTP i poczty elektronicznej.

Ariel daje możliwość wyboru sposobu wysyłania i otrzymywania dokumentów za pośrednictwem formatu MIME i protokołu FTP. Podobnie jak FTP, MIME pozwala na przesyłanie i otrzymywanie złożonych dokumentów. Dotyczy to długich tekstów zawierających znaki non-ASCII (np. znaki niełacińskie), dokumentów ze złożonymi znakami, obrazami i innymi elementami.

Oznacza to, że:

  • Użytkownicy Ariela nie muszą martwić się o to, do jakiej strefy czasowej dokonują transmisji danych lub też jaki jest aktualny status sieci czy serwera, na który przesyłane są dokumenty.
  • Odbiorca może wyszukiwać dokumentów w dogodnym dla siebie czasie i przy pomocy odpowiedniego narzędzia do przeglądania oraz poczty elektronicznej, może otrzymywać je i drukować na platformie PC lub Mac.
  • Instytucje z dedykowanym dostępem do Internetu mogą efektywnie i korzyścią dla siebie używać Ariela. Wszystko, czego potrzebują to odpowiednie oprogramowanie, standardowy sprzęt, dostęp do Internetu i poczta elektroniczna, która działa zgodnie ze standardami STMP i POP3.
  • Ariel zachowuje pełną kompatybilność przekazu FTP z wcześniejszymi wersjami Ariela dla Windows.

Otwarcie się na ideę dostarczania dokumentów bezpośrednio na biurko

Ariel zapewnia bibliotekom i centrom informacji bazę pozwalającą na doskonalenie metod dostarczania dokumentów bezpośrednio na biurko użytkownika. W rozległych campusach i regionalnych systemach dostarczania dokumentów wymagane jest, aby użytkownicy końcowi mieli dostęp do poczty elektronicznej obsługiwanej przez format MIME, wystarczającą wydolność skrzynek e-mailowych i dostęp do przeglądarek obrazów w formacie TIFF. RLG służy pomocą w zainstalowaniu darmowych albo sharewarowych przeglądarek.

W jaki sposób Ariel może ci pomóc.

Ariel został stworzony po to, aby ułatwić i przyspieszyć wykonywane przez ciebie operacje - bez względu na to, czy jesteś dostawcą dokumentów, bibliotekarzem, czy kimkolwiek, kto potrzebuje lepszego sposobu wysyłania i otrzymywania materiałów niż ten, którym w tej chwili dysponuje.

Ariel

  • Potrafi importować i drukować dokumenty stworzone w dowolnej rozdzielczości. Zatem stacje robocze i drukarki Ariela mogą przyjmować wszystkie twoje dokumenty dostarczone drogą elektroniczną, bez względu na to, czy wysłano jej przez wypożyczalnię międzybiblioteczną czy też przez dostawców komercyjnych.
  • Zawiera wewnętrzną przeglądarkę dokumentów, która umożliwia przeglądanie materiału podczas jego skanowania lub otrzymywania. Tak więc przed wysłaniem dokumentów można sprawdzić, czy nie brakuje którejś ze stron lub ich obrazy nie zakrzywiły się podczas skanowania, odbiorca natomiast może stwierdzić czy otrzymane dokumenty są kompletne i czytelne jeszcze przed ich wydrukowaniem.
  • Pozwala na dodawanie i wyrzucanie obrazów w zeskanowanych dokumentach. Można zatem zmieniać rozmiar pliku przed jego zapisaniem czy wysłaniem oraz wprowadzać poprawki.
  • Pozwala śledzić, jaki jest status wysłanych materiałów i obserwować, które zadania wciąż czekają na realizację. Pozwala także zobaczyć rzeczywisty czas przychodzącej do Ariela poczty i czas wysyłania dokumentów poprzez FTP. Stosuje przerwy, podczas których Ariel sprawdza przychodzące do skrzynki e-mailowej wiadomości. Wszystkie wiadomości niedotyczące Ariela gromadzone są w odrębnym folderze, który użytkownik Ariela może przeglądać. Tym sposobem to korzystający z Ariela decyduje o organizacji swojego czasu pracy, a nie odwrotnie.
  • Może drukować zakresy stron albo wybrane strony dokumentu. Pozwala to na ocenę i wybór konkretnych stron bez konieczności ich drukowania czy wysyłania całego dokumentu.
  • Umożliwia wybór i konfigurację skanera z menu. Dzięki temu łatwiejsze jest dodanie nowego skanera lub przełączenie się na inny, jeżeli jest to konieczne.
  • Dostosowuje się do aplikacji Windowsowych i zalecanych instrukcji. Użytkownik zyskuje więc doskonałą skuteczność przesyłania, lepszy interfejs, jednolite oprogramowanie, możliwość szybszego drukowania i łatwiejszej instalacji, pomoc problemów rozwiązywaniu problemów i gwarancję dostarczania nowszych wersji.

Rozszerzający się krąg partnerów

Dla ponad 6.000 klientów indywidualnych i grupowych Ariel stał się jednym z podstawowych narzędzi ich pracy. Posługują się nim użytkownicy od Atabaski do Amsterdamu, Helsinek do Hong Kongu, Pensylwanii do Peru, Texasu do Tasmanii.

Ariel obsługuje różnego typu kolekcję, od Uniwersytetu w Indianie do Kirkwood Community College Library, wykorzystywany jest do różnorodnych celów i projektów, w bibliotekach, korporacjach i agencjach, na przykład w AAAS (Amerykański Związek na Rzecz Rozwoju Nauki), NASA (Amerykańska Agencja Kosmiczna), USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) czy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Używają go dostawcy dokumentów komercyjnych i niekomercyjnych, jak na przykład Centrum Dostarczania Dokumentów British Library, Linda Hall Library, University Microfilms Inc. i wiele innych instytucji.

Członkowie RLG efektywnie wykorzystują Ariela od lat do wymiany zasobów z innymi partnerami uczestniczącymi programie RLG SHARES oraz z instytucjami nie należącymi do RLG, a także w ramach odrębnych lokalnych porozumień.

W rzeczywistości coraz większa liczba sieci i konsorcjów wykorzystuje Ariela do obsługi systemów dostarczania informacji na poziomie wewnętrznej sieci, miasta, prowincji, regionu, kraju, świata. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest JEDDS (Joint Electronic Document Delivery Software Projekt) - brytyjsko-australijsko-nowozelandzki system dostarczania dokumentów.

Kontakt:
Dr. Jozsef GEGES
OVIDIUS Marketing Ltd.
Budapest, Fehervari ut 107/B.
Fax: (00) 36 1 205 8327
Tel: (00) 36 1 204 3492
Mobile: 00 36 30 209 1625
Ovidius.marketing@axelero.hu

   


- Spis treści - Poprzedni - Następny

(C) 2003 EBIB

ARIEL - alternatywny system dostarczania dokumentów / Jozsef Geges // W:Internet w bibliotekach II [Dokument elektroniczny] : łączność, współpraca, digitalizacja : Wrocław, 23-26 września 2003 roku. - Dane tekstowe. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, K[omisja] W[ydawnictw] E[lektronicznych], Redakcja "Elektronicznej Biblioteki", 2003. - (EBIB Materiały konferencyjne). - Tryb dostępu : http://www.ebib.pl/publikacje/matkonf/iwb2/ariel.php . - Internet w bibliotekach II. - ISBN 83-915689-5-4