Internet w bibliotekach II - łączność, współpraca, digitalizacja, Wrocław, 23-26 września 2003 roku |
- Spis treści
- Poprzedni - Następny
Serwis Digitalizacja w polskich bibliotekach, działający w ramach Serwisu Informacyjnego dla Bibliotekarzy i Specjalistów Informacji EBIB, powstał w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie środowiska bibliotekarskiego. Obecnie coraz więcej bibliotek sięga po digitalizację, jako metodę ochrony zbiorów lub jako dodatkową formę udostępniania zbiorów. W niektórych bibliotekach tworzone są specjalne jednostki, odpowiedzialne za digitalizację, a także opracowywane są plany i strategie digitalizacji zbiorów. W innych digitalizuje się pojedyncze pozycje, często finansując to z dodatkowych grantów, a prace zlecane są firmom zewnętrznym. Biblioteki prowadzące digitalizację zbiorów, a także te, które dopiero planowały taką działalność, były zainteresowane powstaniem serwisu w sieci Internet, który stałby się forum wymiany informacji o zbiorach zdigitalizowanych, przyszłych planach bibliotek, a także wykorzystywanym sprzęcie i innych kwestiach technicznych. Stworzenia takiego serwisu podjął się EBIB. Ostateczne decyzja zapadła w połowie 2002 roku. Nowy serwis został uruchomiony 24 października 2002 roku. Wstępnie określono następujące cele serwisu:
Obecnie[1] w serwisie znajdują się dane dotyczące dziesięciu bibliotek. Listy pozycji zdigitalizowanych obejmują w sumie 239 obiektów. Serwis w 2003 roku został odwiedzony ponad 8600 razy. Jako metodę gromadzenia danych wybrano ankietę, rozsyłaną na listy dyskusyjne - SPB i INFOBIB-L, a także bezpośrednio do bibliotek prowadzących digitalizację. W ankiecie znalazły się pytania o techniczne szczegóły wyposażenia pracowni i metod pracy, formy udostępniania, a także o zrealizowane i planowane projekty. Struktura serwisu jest stosunkowo prosta - starano się osiągnąć jak największą przejrzystość prezentowanych informacji.
Strona główna zawiera podstawowe informacje o zgłoszonych bibliotekach. Do informacji tych należą przede wszystkim dane o jednostce prowadzącej digitalizację i osobach kontaktowych, a także o wykorzystywanym sprzęcie i oprogramowaniu, typach digitalizowanych obiektów, rodzajach obrazu i formach udostępniania zdigitalizowanych zasobów czytelnikom. Na podstronach zostały umieszczone listy zbiorów zdigitalizowanych w poszczególnych placówkach, a także informacje o projektach bieżących i planowanych. Obecnie serwis współtworzą następujące biblioteki:
W najbliższym czasie serwis powiększy się o dane kolejnych bibliotek, m.in. Biblioteki Narodowej i Książnicy Cieszyńskiej. W niedalekiej przyszłości planowane jest dodanie prostej wyszukiwarki, lub też przekształcenie list pozycji zdigitalizowanych w bazę danych, umożliwiającą jednoczesne przeszukanie wszystkich list w celu sprawdzenia, czy zawierają daną pozycję. Planowana jest także rozbudowa serwisu o kolejne biblioteki, prowadzące digitalizację zbiorów. Na koniec warto przypomnieć, że serwis Digitalizacja w polskich bibliotekach istnieje tylko dzięki tworzącym go i przekazującym dane bibliotekom. Zadaniem redaktora serwisu jest zebranie i ujednolicenie tych danych. Pragniemy zatem przypomnieć o istnieniu tego serwisu i zaapelować o nadsyłanie nam wypełnionych ankiet. Przypisy[1] Stan na 20 września 2003 roku. |
- Spis treści
- Poprzedni - Następny
(C) 2003 EBIB
Powstanie i funkcjonowanie serwisu EBIB Digitalizacja w polskich bibliotekach / Małgorzata Kaczarowska // W:Internet w bibliotekach II [Dokument elektroniczny] : łączność, współpraca, digitalizacja : Wrocław, 23-26 września 2003 roku. - Dane tekstowe. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, K[omisja] W[ydawnictw] E[lektronicznych], Redakcja "Elektronicznej Biblioteki", 2003. - (EBIB Materiały konferencyjne). - Tryb dostępu : http://www.ebib.pl/publikacje/matkonf/iwb2/kaczarowska.php . - Internet w bibliotekach II. - ISBN 83-915689-5-4